Mutfak Temizliğinin Püf Noktaları

Mutfak yaşam alanlarımızın en önemli yerlerinden biridir. Mutfakta pişen yemeklerin hijyenik bir ortamda pişmesi de çok önemlidir. Mutfağımızı köşe bucak her anlamda her gün temizlememiz mümkün değildir. Fakat tezgahımız, ocağımız, çöp kovamız ve zeminimizin her gün temiz olması gerekir. Özellikle yemek pişirdikten sonra tezgahımız ve ocağımızı hemen temizlemeliyiz. Bunun için sıvı krem kullanabilirsiniz. Tezgahımızda temizliğini yaptıktan sonra sirkeyle de bir silerseniz, tezgahın üstünde biriken bakterileri de uzak tutmuş olursunuz. Mikrop yoğunluğu olan bölgeler, tezgah, kesme tahtaları ve mutfakta kullanılan temizlik bezleridir. Bunları sık sık dezenfekte edip, sonrasında sirke ile temizliğini yapmanız biriken mikropları uzaklaştıracaktır.

Mutfakta iyi bir temizlik ve hijyen sağlanmadığında istemediğimiz haşere ve böcekleri görmeniz olasıdır. Böyle durumlarda karşılaşmanız her açıdan kötü bir durum yaratacaktır. Mutfağınıza hamam böceği istilası olduğunu düşümün. Her kullanmak istediğiniz araç ve gereçte bu böceklerle karşılaşacaksınız. Bu durumda mutfakta ki yemeklerden yemek istemeyeceksiniz. Böyle durumlarda karşılaşmamak için temizliğe çok dikkat etmelisiniz. Ama baktınız başınıza böyle bir durum geldi o zaman böcek ilaçlama firması ile bu sorunu çözmeniz daha akıllıca olacaktır.

Mutfakta günlük temizlik olarak tezgah, ocak ve zemin temizlenmelidir. Her hafta mutlaka aspiratör,  mutfak fayansları ve sürekli kullanılan dolaplar temizlenmeli. Aylık olarak da mutfak camı, buzdolabı, fırın ve tüm dolaplar indirilip dip köşe temizlenmelidir. Temizlik yaparken kullandığınız ürünlerin sağlığınıza zarar vermemesi için mutlaka eldiven kullanın. Düzenli bir şekilde temizlik yaparsanız içiniz rahat bir şekilde yemeğinizi hazırlayabilir ve yemeğinizi tüketebilirsiniz.