Mutfak Temizliğinde Pratik Çözümler Nelerdir?

Profesyonel mutfaklarda slogan haline gelmiş İngilizce bir kalıp vardır. Clean as you go. Bu kalıbın anlamı kullandığın alanları ve malzemeleri onlarla işin bittiği anda temizle. Bu söz kendi evlerimiz için de geçerli olursa hem mutfak hijyeni hem de temizlik işinin birikip aşırı bir yük haline gelmemesi için iyi olacaktır. Mutfakta kullandığımız tüm malzemeleri ve alanları hazırlık ve pişirme aşaması esnasında hemen temizlenirse yemek ortaya çıktığında çok fazla temizlik işi kalmamış olacaktır. Mesela sebzelerin yıkama ve doğrama işi bitti ise hemen kirli topraklı lavaboyu,tezgahı ve kesme tahtasını temizleyebiliriz. Böylelikle yemeğiniz ocakta pişerken, temizlenmemiş sadece tencere ve tava olur. Zaten onlarda henüz bulaşık değildir.

Mutfakta diğer temizlik alanımız zemin temizliğidir. Yemek hazırlığı yaparken sadece tezgah, tabak, çanak ve ocak değildir. Mutfak zeminide kirlenmektedir. Damlayan sıvıla, yere düşen ufak parçalar gibi göze batmayan pislikler zamanla yerleri pisletir. Bu sebeple mutfakta her zaman elimizin altında bir kürek ve faraş tutmak pratik bir çözüm olacaktır. Açık renk zemine sahip mutfağınız varsa en ufak kırıntı olursa hemen belli olacaktır.Açık renk seviyorsanız ve ben her zaman temiz tutarım diyorsanız o zaman gönül rahatlığı ile açık renk zemin kullanabilirsiniz.

Temizliğe çok vakit ayıramam diyor ama yere dökülen en ufak kırıntı bile sizi rahatsız ediyorsa o zaman pratik çözüm olarak yerleri desenli karolarla kaplamak işe yarayacaktır. Böylelikle mutfak zemin temizliğinizi her gün yapmak yerine haftanın belli günlerine yayabilirsiniz. Çünkü bu tür yer zeminleri iz bırakmış sıvı damlalarını ve küçük kırıntıları saklamakta ustadırlar.

Yerleri silmeden önce tüm çöpleri toplayıp atın. Yerleri süpürün .Bir kovanın içine su doldurup, içine koyacağınız bir veya iki kapak yer temizleyici ile karıştırın.  Ve her noktayı güzelce silin ve temizliği bitirin. İçiniz rahat bir şekilde mutfağınızdan ayrılabilirsiniz.

Çimstone mutfak tezgahına sahipseniz günlük genel temizlik sayesinde kalıcı temizlik sağlayabilirsiniz.