Mekan Renklerinin İnsan Psikolojine Etkileri Nelerdir?

İnsanları yaşadığı alanın renkleri modunu ve psikolojisini etkilemektedir. Duvar renkleri seçerken bunlara dikkat etmek önemlidir. Boya badana yaparken ilk önce ruhunuza iyi gelecek renkleri tercih etmelisiniz. Peki renklerin bize verdiği psikolojik durumlar nelerdir. Bunlara bir göz atalım.

Kırmızı renk odanızın enerjisini yükseltmektedir. Yemek odası, oturma odası  ve mutfak için harika bir renktir.  Çünkü insanların bir arada olmasını, aynı zamanda sohbet etmesini sağlar.  Bunu yanında iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır.Ama yatak odaları için önerilmez. Çünkü kırmızı renk uyarıcı bir renktir. Rahatlamak istediğiniz bir ortamda bunu yapamazsınız.

Sarı mutluluk hissi verir. Özellikle küçük alanlar için uygun bir renktir. Genellikle neşeli olan bir renk bile olsa, sarı bazen negatif etkiye de sahiptir. Renkler arasında, gözü en çok zorlayan renk sarıdır. İnsana bıkkınlık ve sinire sebep olabilir. Sarı yatak odaları için pek önerilmez. Çünkü sarı renkli odalarda yatan bebeklerin daha çok ağladığını göstermiştir.

Mavi, rahatlatıcı bir renge sahiptir. Kalp atışını ve solunum sistemini yavaşlatır. Kan basıncını düşürür. Bu sebeple, yatak odaları ve banyo için ideal bir renktir. Aynı zamanda, zihni sakinleştirdiğinden üretim ve yaratıcılığı arttırmaktadır. Bu sebeple ofisler için de son derece uygun bir renktir. Ama bu rengi mutfakta, oturma odanızda  aktif olmayı istediğiniz diğer odalarda kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü, mavinin, rahatlatıcı etkisi durgun hatta depresif olmanıza sebep olabilir.

Yeşil, doğanın rengidir ve gözler için en dinlendirici renktir. Dikkat edin bir çoğumuz doğada kendimizi daha rahat ve huzurlu hissederiz. Doğru tonu seçmeniz evinize rahatlık ve sakinlik  hissi verecektir. Özellikle manzara tablo olan mekanların ne kadar rahatlatıcı etkisi olduğunun farkına varmışsınızdır.

Mor, mavi ve kırmızının karışımıdır. Bu da rahatlatıcı etkinin ve yükseltilmiş farkındalığın bir araya gelmesidir. Koyu tonlardaki mor, lüks ve dramatik bir hava katarken, açık tonları ise  (lila ve lavanta gibi) rahatlatıcı bir etki vermektedir. Ev ofisiniz (home office) için koyu mor mükemmel bir tercih olacaktır.  Çocuk odalarına açık mor son derece yakışmaktadır.

Turuncu şevki ve heyecanı tetikleyen bir renktir. Aynı kırmızı renkteki gibi, turuncu bir odaya girdiğinizde enerjiniz yükselir. Bu sebeple egzersiz yapılacak odalar için turuncu renk iyi bir seçimdir. Fakat yatak odası veya salon için ideal bir renk değildir..

Nötr renkler (siyah, gri, beyaz ve kahverengi) renklerdirler. Siyah, gücü ve asaleti temsil ettiği için odaya derinlik kazandırır. Beyaz, saflığı ve temizliği temsil eder ve diğer kullanlıan renkler için temiz bir geri plan yaratır. Kahverengi ve tonları, son senelerde en çok tercih edilen gözde renkler arasına girdiler. İnsanlar toprak tonlarında mekanlar yaratmaktan hoşlanıyorlar. Nötr renkleri kullanırken dikkatli olmalısınız, yoksa hafif ve etkisiz durabilirler.

Eviniz için renk seçerken bir dikkat edeceğiniz hususta evdeki mobilya ve parkelerle uyumudur. Kullandığınız rengi eşyalarınızla da uyumu yakalarsanız muhteşem mekan yaratmanız kaçınılmazdır.