Köri’nin Kansere Etkisi

Her geçen gün kullanımı hızla yayılmakta olan baharatlardan biri olarak bilinen köri Hint mutfağından dünyaya ün salan Özellikle tavuk ve kırmızı et yemeklerinin eşsiz lezzet katan baharat çeşidi kullanıldığı yere hem çok hoş bir renk hem de tat vermektedir.

İçinde zerdeçaldan demirhindi diye adlandıran pek çok baharatı bulunduran ve kelime anlamı mutfaklarda sos olarak bilinen Oldukça köklü bir tarihe sahip olan bir baharat çeşidi olan 1300’lü yıllardan günümüze kadar Makarna, pilav ya da tavuk gibi pek çok tarifin içinde yer alan baharat bazı yemeklerin olmazsa olmazıdır. Hem sağlıklı hem de lezzetli olan bu baharat Türkiye’de çok yaygın olmamakla beraber yavaş yavaş kullanılmaya başlanmış olup bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaya başlanmış olup İnsan sağlığı açısından da en faydalı karışımlardan biri kabul edilen ve günlük hayatın içinde düzenli olarak tüketilmelidir.. Bu baharatın faydalarından en önemlisi de;

Köri baharatında bulunan bir maddenin, kanser hücrelerini öldürebildiğidir.
Cork Kanser Araştırma Merkezinde bulunan bilim insanlarının köri yapımında kullanılan zerdaçalın etken maddesi “kurkumin”in laboratuvar ortamında yemek borusu kanseri hücrelerini öldürdüğünü ispatlamış olup, Kurkuminin kanser hücrelerini 24 saat İçinde etkisiz hale getirmiş olduğu da görülmüştür.
Uzun zamandır kurkumin maddesinin iyileştirici etkisi bulunduğu düşünülüyordu.Fakat kanser uzmanları yaptıkları bu araştırma kapsamında yeni tedaviler bulmalarına yardımcı olacağını belirtti.