Klimalara Dikkat!

Artan sıcak ve soğuklarla birlikte hayatın vazgeçilmezi haline gelen klimalar birçok hastalığa davetiye çıkarırken, araç klimaları kanser hastalığına neden olduğu bilinmektedir.
Genelde yaz aylarında mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığındaki artış klimaların aşırı çalıştırılması “Klimaların temizlenmemesi ve çok soğuk kullanılması birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bunlar; klimaların çok soğuk kullanılmasına bağlı sinüzit, farenjit, baş ağrısı, yüz felci ve kas ağrıları gibi olumsuzluklarla karşılaşabiliyoruz… Bunun dışında klimalar ortamdaki mikropları toplayarak ve tekrar ortama saçarak kişilerde bronşit ve zatürreye sebep olmaktadır… Terli bir şekilde klimalı ortama girmek ise vücut direncini düşürmektedir.

Evde kullandığımız klimalar için de aynı tehlikeler mevcuttur. Bu yüzden belli aralıklarla periyodik bakımı yapılmalıdır.  Klima bakımı için atak ticaret arçelik beylikdüzü servisi ile iletişime geçebilirsiniz. 

Araç klimalarına da en çok dikkat edilmesi gereken bir konuda “Sıcak havada güneşte bırakılmış arabaların konsolundan ve koltuklarından benzen gazı salgılanmasıdır… Benzen gazı çok yüksek miktarlarda kişi tarafından alındığında karaciğer ve böbrek hasarlarına kan kanserine hatta hamile bayanların düşük yapmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden arabaya binmeden önce aracın kapılarını ve camlarını birkaç dakika havalandırdıktan sonra klimanın çalıştırılması gerektiği önerilmektedir.
Bir diğer önemli ayrıntıda; arabanın içinde klima açıkken sigara içildiğinde sigara dumanının klimanın içerisine dolduğunu daha sonra klima kullanıldığında ise ortama pis ve mikroplu bir koku yayıldığı konusunda uzmanlar kullanıcıları uyarmaktadır…