Kangal Demir Hakkında

Kangal Demir; inşaatlarda kullanılan bobin şekline sarmalı metallere verilen addır. Kangal demire filmaşin de denmektedir.Kangal demirlerin iç çapı 600 mm veya 1000 mm şeklindedir. Filmaşin yani kangal demir inşaat demirinin ince şeklidir. Filmaşinin üretim süreçleri inşaat demiriyle aynı üretim şekline sahiptir. Filmaşinin üretiminde haddehaneye alınan kütükler tav taraflarından 1200 ºC ‘ye kadar ısıtılma işlemine tabi tutulmaktadır. Tav fırınından alınan kütükler; üzerinde bulunan tufal descalerin temizlenmesi için basınçlı su kullanılır.

Tufalı giderilmiş olan kütükler; kaba madde ve soğutma işlemlerinden geçirildikten sonra kangal demir şekline getirilir.

İnşaat demiri ve kangal demiri arasında farklar bulunmaktadır. İnşaat demiri en ince 8mm’ye kadar üretilir iken kangal demirde ise kaliteye bağlı olarak en ince 5,5-26 mm arasındaki çaplarla 1,5 – 2 m ton kangal ağırlığında üretilebilir.

Kangal demir (filmaşin) haddehanesinde haddelenmek sureti ile bir çok sektörün kullanımına uygun özel ve ticari kalitede üretimi yapılabilmektedir.

Ankara Gürşah Demir Kangal Demir imalatında kalitesi ve farkı ile adını duyurmayı başarmıştır. Kangal demir dışında nervürlü inşaat demiri, inşaat çivisi, çelik lama, çelik hasır olmak üzere pek çok inşaat malzemesinin üretimini yapmaktadır.  İhtiyacınız halinde Gürşah Demir ile irtibata geçebilirsiniz.