İstanbul’da Şile Saklı Bir Göl

Şile yakınlarında bulunan adını sıkça duyduğumuz Saklı Göl, yeşillikleriyle doğayla iç içe olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Şile tabelaları takip edilerek Şile’ye bir kaç km kala sağda Saklı Göl-Ahmetli Köyü tabelaları görünüyor. Göle ulaşmak için Ahmetli Köyü’nün içinden geçip 2-3 km kadar gidiliyor. Yol kenarlarında sizi kahvaltı, gözleme yerleri karşılıyor. Kahvaltıları da gözlemelerinin de güzel olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.

Otoparka geldiğinizde göl gözükmüyor. Gölün yamaç kısmında kurbağa sesleri duyabilirsiniz. Yukarı doğru merdivenlerle çıkınca sonunda gölün sakin ve temiz görüntüsünü görebiliyorsunuz. Geldiğinizde karşınıza kahvaltı yapabileceğiniz ya da bir şeyler içebileceğiniz Saklıgöl Karamandere Restaurant çıkıyor. Burası orda bulabileceğiniz tek mekan. Burada yan tarafta piknik alanında göl üstündeki teraslarda ya da ağaçlık alanda piknik yapabilirsiniz.  Çok lezzetli bir serpme kahvaltı sunulduğunu söyleyemeyeceğim. Ama manzaraya karşı bir çay fena olmaz. Oturduğunuz yerden büyük yamaçları görmeniz mümkün.

Gölün üstünde sizi sevimli ördekler ve onların ördek evleri karşılıyor. Ayrıca da Restaurantın çatısından göle su akıtıyorlar.Bu hem serinlemenize hem de gölün keyfini doyasıya yaşamanıza sebep oluyor. Restauranttan çıkıp , tahta köprüden geçip hem yürüyüş yaptık hem de bu manzarayı fırsat bilip biraz fotoğraf çekildik. Fotoğraf çekilirken çok fazla gelin görmeniz muhtemel. Bu manzarayı kaçırmak istememeleri normal bence.

Hafta sonu çok kalabalık oluyor bu nedenle yerin keyfini çıkaramıyorsunuz siz en iyisi hafta içi gelmeye çalışın. Ama hafta içi vaktim yok diyorsanız, hafta sonu bol oksijen alıp, diğer haftaya zinde başlamak için en ideal doğal bir yer.

istanbul tour firmaları gibi rehberlik ve tur hizmeti  veren firmalar çoğu zaman İstanbul’un tarihi yerlerini gezdirmektedir. Şile Saklıgöl gibi eşsiz güzelliğe sahip mekanlar çoğu zaman yerliler tarafından bilinmektedir.