İş Stresini Hafif Yöntemlerle Atlatın

Eğer sizin de hiçbir şeyden memnun olmayan, hep daha fazlasını isteyen bir yöneticiniz ya da patronunuz varsa başınızda;  çelik gibi sinirlere sahip olmanız gerekir. Yoksa işiniz zor. Mesai saatinizin beş dakikasını bile boş geçirmediğiniz halde sürekli daha fazlasını isteyen yöneticiniz, evinize huzurla gitmenize engel olacak, stres yüzünden kalp çarpıntınız başlayacak, iş hayatında yaşadığınız huzursuzluk özel yaşamınızı da etkileyecektir. Yöneticinizin ya da patronunuzun size uyguladığı mobing hayatınızı kabusa çevirmeden, uğradığınız duygusal şiddete oksijen tüpü gibi önerilerim olacak. 

Eviniz sizin kalenizdir. O yüzden evinize özen gösterin. Bütçenize uygun olan seçeneklerle evinizi düzenleyin. Parkelerle işe başlayın. Parke temizlik yaparken rahatlık ve konfor sağlar. Ayrıca  içinizi açacak renk ve desenlerde seçeceğiniz parke ile evinizi daha çok sevecek, evinizde daha huzurlu olacaksınız. Salonunuzda kullanacağınız mobilya seçimi de önemli. Salonunuza mobilya seçerken gösterişe kaçmadan, bütçenize uygun tercihlerde bulunabilirsiniz.  Bugün için salona inegöl koltuk takımı ile büfe koymayı tercih edebilirsiniz ama onun yerine bir kitaplıkla süslerseniz salonunuzu okuma isteğiniz artabilir. Lüzumundan fazla eşya sizi sadece yorar. Yatak odanızda da gereksiz eşyalara yer vermeyin. Ayrıca evinizi hep düzenli tutmaya çalışın ki, işten evinize geldiğinizde kaleniz olan evinizde huzur bulasınız.

Ne kadar gergin ya da canınız sıkkın eve gelirseniz gelin, bir duş alıp, hafif bir şeyler atıştırdıktan sonra kitaplığınızdan bir kitap seçin.  Mesela ben Rus edebiyatını çok severim.  Gorki’nin otobiyografik nitelikli üç eseri ne güzeldir. Bunlar: “Çocukluğum”, “Ekmeğimi Kazanırken” ve “Üniversitelerim” eserleridir.  “Çocukluğum” eseri onun çocukluğunu gözler önüne serer. Mücadele dolu iş yaşamını “Ekmeğimi Kazanırken” eserinden, üniversite okumayı çok arzuladığı halde bitiremediği üniversiteleri ise “Üniversitelerim” eserinde yer alır. Kitap okumak, kendi yaşamınızdaki sıkıntılardan uzaklaşmanın en güzel yoludur. Kafanız rahatlayınca da kendi yaşamınızla ilgili sorunlarla mücadele etme gücünüz artacaktır.