Giresun’da Gelinkaya Efsanesi

Giresun ilinde Giresun halkının Gelinkaya diye isimlendirdiği efsanenin iki mekanı vardır.

Bunlardan biri; Giresun’un Görele ilçesinin Sisdağı’nın güneybatısında yer alıyor. Çanakçı Kuşköy’ün doğusunda bulunan bu doğal kayalık 30 – 40 metre yüksekliktedir ve bebeğini sırtında taşıyan bir kadın görünümüne sahiptir. Halk arasında yaygın söylenti aşağıdaki gibidir:

Yıllar önce güzel bir gelin, eşi ve bir de bebeği varmış. Karı koca ile birlikte yaşayan yaşlı bir kaynana varmış. Ailenin geçimi ise hayvancılık ile devam ediyormuş. Kaynana bu aileyi çok kıskanıyormuş. Kaynana çok titiz ve geçimsiz biri olduğu için gelin kaynanayı terk edip gitmek istiyormuş. Gelin günlerden bir gün çocuğu ile birlikte Sisdağı’nın yamaçlarında inekleri otlatmaya gitmiş. Sarıkız diye adlandırılan; dik başlı, ötekilere uymayan bir inek diğerlerinden ayrılıp ormanın derinliklerine gitmiş. Genç gelin bebeğini emzirirken Sarıkızın yokluğunu fark edip aramaya başlamış. Sisdağı’nın her yanını aramış fakat bulamamış. Bu durumdan dolayı da korkar olmuş. Eve gitse kaynanasından, dağda kalsa kurttan kuştan korkmuş. Çıkar yol bulamayan gelin; bir süre daha ormanda dolaşmış ve hiç bir iz bulamayınca da ağlamış. Karanlık iyice bastırınca gecenin yüreklere korku salan sessizliği çökünce de yapacak bir şeyi olmayan gelin; Kıbleye dönüp Allah’a yalvarmış: “Allah’ım ya beni kuş et uçur yada taş et dondur!” demiş. Gelinin yalvarışları kabul olmuş ve taş olup kalmış.

Efsanenin diğer hali ise şu şekildedir:

Merkez ilçesine bağlı Mesudiye köyünde bulunan üst üste oturmuş ilginç iki kaya ile ilgilidir.

Güzeller güzeli genç bir kız görücü usulü ile sevmediği bir erkek ile evlendirilmek isteyince ailesine karşı saygıda kusur etmeyip itirazda bulunmamış. Kendince sevdiği köyün başka bir delikanlısı ile hayatını birleştirmek istemiş ama bunu da ailesine açıklayamamış. Sevmediği ve tanımadığı erkeğe verilmesine de engel olamamış. Düğün tarihi gelmiş ve koca evine gelin olarak yolcu edilmiş. Gelin alayı önünde at üstünde götürülürken içinden dua etmiş. “Allah’ım beni kötü koca eline düşürme, taş et dondur.” demiş ve iyi kalpli gelinin duası kabul olmuş. Gelin alayının önünde taş olmuş.