Dürüstlük Ne Kadar Zor Olabilir ?

İnsanlık için büyük insanlar için küçük olgular var hayatta. Dürüst ticaret helal kazanım hak olanı verme kötüyü öteleme uzak tutma haram olanı yememe ve yedirmeme gibi..

Ticarette kaç kişi bu kurumlara uyuyor dersiniz yüzde kaç oranla büyük baş patronlar ticaret hanelerini bu algı ile işletebiliyor ? Sorarım aynı zamanda da cevaplarım bu azınlık çok az maalesef çok az geçenlerde duyduğum bir itirafta nerelere başvurabiliriz neler yapabiliriz diye düşünürken çoğu firmanın bu şekilde yöntemler ile çalıştığına şahit oldum özellikle gıda sektöründe  bir tanıdığımız ile akşam oturmasında gıda teröründen bahsederken ağızından dökülen kelimeler ile irkildim ” Benim çıraklık yaptığım zamanlarda tavukları kazanların içindeki çamaşır sularına sokar iyice beyazlatır oradan kaynak sulara atar ak pak yapardık” Şok oldum kanım dondu ve çalıştığı fabrika ünlü bir tavuk satışı gerçekleştiren markalardan biri olmasına rağmen eee ne sanıyordun ? Yetiştiremedikleri zamanda merdiven altı üretimlerden alıyorlar diye ikinci şoku yaşattı sağolsun.

Yıllar önceydi canım diyerek savuşturması da cabası ertesi gün iş hukuku avukatı olan arkadaşımı arayıp,araştırmasını istedim. O da firmanın soruşturmada olduklarını ancak farklı bir konu ile araştırdıklarını bunu da ekleyeceklerini belirttiler mağlum firma hala satışta ancak el değiştirip düzeldiklerini beyan ettilersede o ismi asla mutfağımdan sokmuyorum !!!

Sorarım size gıda terörü bu değilde ne herkes işini hakkı ile yapsa bir marka olmak için türlü garipliklere başvurmasa halk zaten iyi olanı her daim marka yapmak için hazır kapıda bekliyor .. Hatırlar mısınız?  İnegöl Mobilya nasıl marka oldu ?  Elbette kulaktan kulağa neden ? Kalitesinden hiç ödün vermeyen firmalar hem ürettiler hem sattılar ve hep en iyisini yapıp ucuza mal ettiler bir nevi sürümden kazandılar ve zirveye yerleştiler. Şu an Çine bile gitseniz Mobilyanın ustası İnegöl cevabını alabilirsiniz ihracat oraya kadar uzamış bulunmakta. Ülkemizde yaygın olan fısıltı gazetesi zihniyeti sizi vezir de rezil de edebilir anlayacağınız yeter ki siz doğru yoldan ayrılmayınız.

Bu olaylar silsilesi komşu çocuğuna genç odası alınır nereden aldın denir çok ta memnun kalındıysa diğeride alır bir diğeri koltuk alır bir diğeri başka bir şey gıda da böyle değil midir bir restaurantta yemek yersin ve övebileceğin kadar översin beğendiysen eğer ancak beğenmediysen vay o restauranın haline ilgi göremediysen de söylersin görsen de aslında tüm mesele bu!!

Kadıköy de yolda kaldım bir keresinde öyle işlek öyle ters bir yerde anlatamam sizlere ilk defa başıma gelse de kadın başına yapamazsın kelimesini duyduğumda tüylerim ürpermişti artık her şey çok kolay kimseden övgüye de ihtiyacım yok google kadıköy lastik tamircisi yazıp arattığımda en çok yorum alan işini hakkı ile yapan firmaları puanlamasına göre sıralıyor yani artık fısıltı gazetesine de o kadar ihtiyaç duyulmuyor ama yine de insan birileri memnun kalmış mı diye merak ediyor ! Bunun içinde sosyal ağda bulunan kullanıcı yorumlarını tercih ediyorum.

Araba kiralama ve tamir konularında en hassas yorumlar en hakkaniyetli firmalar araştırıp buluyorum sizlerde bu şekilde yapabilirsiniz bugün ki yazımız biraz hayatın içinden yaşadıklarımız ve kullandıklarımız yönünden oldu ama maalesef bunlar gerçekler gıda terörü fısıltı gazetesi övgüler ile reklam  derken kime neye inanacağımızı şaşırdık oysa ki dürüstlük hak kazanç bu denli zor olmamalı insan ürperiyor düşünüyor üzülüyor ve kendince üretmeye çalışıyor yorulsa da kendi başına bir şeyleri başarmanın tadını da hiç biri vermiyor.

Oysa herkes birbirine inanıp güvense el sıkışsa ve kandırmasa gözünü kapatıp teslim olabilir insan sırtını yaslayabilir düşünmeden yiyip içebilir.  Kim kime dum duma olmadan nefes alıp verebilmeliyiz sevmeli sevilmeli dostça özgürce yaşamayı öğrenmeliyiz.