Bursa’nın Meşhur İnegöl Köftesi

Köfte denince aklınıza ilk Bursa, İnegöl köftesi mi geliyor? Öyleyse damak tadınızı biliyorsunuz demektir. Nerede olursanız olun köfte konusunda İnegöl köftesini tercih etmelisiniz. O kadar lezzetli ki bir türlü doymuş hissetmiyorsunuz… İnegöl köftelerinde kullanılan malzemeler ve tüm baharatlar özel olarak seçilir ve işin ustaları yapar. Sunumları da bir o kadar güzel ve özenlidir. Aynı şekilde tabii güleryüzleri!

Yemek ve tatlar konusunda hassas olanlar için Türkiye’nin en iyi köftesi burada yapılır diyebiliriz. Tabii bunun haricinde diğer tüm illerde de yapılmaktadır. Veya İnegöl’den tedarik edilmektedir. Yinede yerinde yemek gibisi yoktur. Bu yüzden hem gezme, görme amaçlı hem lezzetlerini tatmak amaçlı günübirlik bile olsa gidebilirsiniz. Bursa’nın köftesi kadar iskenderi de meşhurdur. Aynı şekilde bu da her yerde yapılmasına rağmen bir türlü Bursa’da yenilenin tadını vermez… Artık sevgiyle yaptıklarından mıdır, has malzemelerinden midir bilemiyorum. Yemek tarif sitelerinde bile birçok şekilde tarifi verilen bu yiyecekler bir tek neden İnegöl’de böyle lezzetli? Evimizde yaptıklarımızın kıvamı da tutsa! Tabii bunların hep püf noktaları var. Mesela bir gece buzdolabında dinlenen köfteleri oda ısısında kısa bir süre beklettikten sonra mangalda pişirmeniz lezzetini daha da arttıracaktır. İsteğinize göre kullandığınız karbonatı bir miktar sodayla köpürtüp kullanabilirsiniz. Kıymayı karbonat ilavesiyle sakız gibi bir kıvam alana kadar yaklaşık 10-15 yoğurmak, şekil vermeden önce ya da sonra buzdolabında uzun saatler süresince bekletmek önemlidir.

Malzemeleri;

800 gram dana döş kıyma
200 gram orta yağlı kuzu kıyma
2 adet orta boy kuru soğan
10 gram karbonat
10 gram tuz

Gördüğünüz üzere malzemeler bir köfte için gayet ideal ve ekonomik. Ayrıca İnegöl köftesinin lezzetli olmasında az miktarda kullanılan böbrek yağının da etkisi olduğu söylenmektedir. Şimdi gelelim bu köftelerimizi nasıl yapmamız gerektiğine… Dana döş eti ve orta yağlı kuzu etinden hazırlanan karışım kıymayı karıştırma kabına alın. Kuru soğanları rendenin ince kısmıyla rendeleyip suyunu sıkarak süzdürün. Kıymayı; rendelenmiş kuru soğan, karbonat ve tuz ilavesiyle 10-15 dakika kadar yoğurun. Hazırladığınız köfte harcını kapağı kapalı bir kapta, bir gece buzdolabında bekletin. Pişirme işlemi öncesinde dolaptan çıkartın. 10 dakika kadar beklettiğiniz köfte harcını son bir kez yoğurup yağlı kağıt üzerine uzun ince bir dikdörtgen şeklinde açın. Keskin bir bıçak yardımıyla uzun ince dikdörtgenler (parmak) şeklinde kesin. Orta ateşte, kızgın bir tavada ters yüz ederek kızartın. Köftenin adet sayısı büyüklüklerine göre değişiklik gösterebilir. Uzun ince formuna alışık olduğunuz köfteleri yuvarlak olarak da hazırlayabilirsiniz. Eğer eliniz ile şekil veremiyorsanız tezgahınızın üzerine koyarak daha kolay yapabilirsiniz. Star galaxy granit tezgahlar temizlik konusunda daha kullanışlı olduğu için de tezgah olarak özellikle tavsiye edebilirim. Böylelikle köfteler gereken şeklinide almış olacaktır. İç kısımları da pişen köfteleri sıcak olarak arzu ettiğiniz garnitürlerle birlikte sevdiklerinizle paylaşın. Ya da yanında piyazla beraber sunabilirsiniz. Umarım lezzetli olur. Şimdiden afiyet olsun… 🙂