Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Eşyalar Nelerdir?

Bulaşık makineleri artık mutfakta olmazsa olmaz olan elektronik eşyalardan en önemlilerinden biridir. Tüm kadınların mutfakta geçirdikleri zamanı kısaltması açısından ve aynı zamanda su tasarrufundan dolayı vazgeçilmezdir. Bulaşık makinemizin uzun ömürlü olmasını istiyorsak, yıkadığımız eşyalara da dikkat etmemiz gerekir. Bunun için her şeyin bulaşık makinesinde yıkanma düşüncesinden kurtulmak gereklidir.

  • Mutfakta kullandığınız antika ve kristal eşyaları kesinlikle bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Basıncı yüksek ısı ile temas etmesi bu eşyaların zarar görmesine neden olur.
  • Mutfakta en sık kullandığımız ve yemek yapma konusunda büyük kolaylık sağlayan bıçaklar da bulaşık makinesinde yıkanmaması gereken eşyalardandır. Temizlik aşamasında da kolaylık sağladığı için bıçakları bir çok bayan bulaşık makinesine yerleştirmektedir. Sürekli makinede yıkanan bıçaklar zaman içinde körelmektedirler.  Özellikle evlerinde şef bıçakları kullanan kişiler makinede değil elde yıkamalıdırlar.
  • Bulaşık makinesinde yıkanmaması gereken mutfak eşyalarından bir diğeri de termoslardır. Büyük termoslar veya bardak termoslar da içecekleri sıcak tutma özelliğinin devam etmesini istiyorsanız, bulaşık makinesinde asla yıkamayın. Çünkü makinedeki yüksek ısıdaki su ve basınç termoslardaki sıcak tutma özelliğinin kaybolma sebebidir.
  • Yoğurt kaplarını ya da dondurma kaplarını bittiği zaman saklama kabı olarak kullanmak isteyebiliriz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bu kapları makineye attığımız zaman erime ihtimalinin olmasıdır. Dolayısı ile makinemize de zarar vermiş oluruz. Bu gibi eşyaları elimizde yıkamalıyız.

Bulaşık makinesi mutfakta bize büyük bir kolaylık sağlamış olsa bile, mutfakta kullandığımız her eşyanın makinede yıkanmaması gerekiyor. Yıkanıp, yıkanmadığını anlamak için ürünü aldığınız zaman üstünde genelde yazdığı için buradan öğrenebilirsiniz. Ya da bir defaya mahsus yıkayıp, görebilirsiniz. Tabi ki bu kullanım aldığınız eşyaya da zarar verebilir. Bundan dolayı aldığınız ürünü almadan önce arçelik beylikdüzü servisi’sindeki yetkili kişiye sorup, öğrenebilirsiniz.