Akne Tedavisinde Yapılması Gereken Unsurlar

Akne tedavisinde yapılması gerekenler nelerdir? Bu konu ile ilgili pek çok yazı gazete, dergi veya internette bulunmaktadır. Ama kulaktan dolma bilgilere inanmayın!

  • İyi bir cilt için en önemli noktalardan biri sudur. Yeterli miktarda, yani günde en az 2 litre su tüketmeye gayret edin.
  • Cildinize uygun olan nemlendiriciyi kullanın, bu cilt sağlığınıza destek olacaktır.
  • Sağlığınızı ihmal etmeden, bir dermatoloğa danışın. Dermatologlar aknenizin nedenini araştırarak etkili ve sizin cildinize uygun bir akne tedavisi uygulayacaktır. Böylelikle hem bilinçsizce yapacağınız uygulamalar neticesinde oluşabilecek yanlışların önüne geçmiş olursunuz hem de kesin netice sağlarsınız.
  • Piyasada akneyi tedavi edeceğini iddia eden yüzlerce ürün bulabilirsiniz. Önemli olan doğru ürünleri bulmanız. Sizin cildiniz için uygun olanı ancak dermatoloğunuza danışarak belirleyebilirsiniz. Tüm ürünler aynı değildir.
  • Bir miktar güneşlenmek aknelere iyi gelebilir, ancak akne sorununu ortadan kaldırmaz. Güneşlenmek aknenin görünürlüğünü gizleyebilir ama cilt kanseri riskini arttırır. Öte yandan erken yaşlanmaya sebep olur. Bunun için kesinlikle iyi bir güneş kremi kullanın. Güneş kremi kullanmanız cilt hasarını minumuma indirecektir.
  • Cildinizi yıkamak rutin cilt bakımınız içinde yer almalıdır. Sabah kalktığınızda ve gece yatmadan önce cildinizi narin bir şekilde yıkamak cildinize nefes aldırır. Burada mühim olan yıkama işlemini çok sık tekrar etmemenizdir. Aksi durumda cildiniz aşırı kuruyabilir. Düzenli cilt temizliği yağlanmayı azaltacağı,  gün içinde ciltte biriken toz ve kirleri temizlediği için cildinizde aknelerin oluşumunu azaltacaktır. Bunun için düzenli olarak yüzünüzü yıkayın.