Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

AKCİĞER kanseri deyince aklınıza etki faktörü olarak birçok zararlı madde gelebilir.  Hastalık sinsice ilerlerken kendi başınıza tanı koymakta zorlanabilirsiniz. Bu konuda size biraz daha yardımcı olmak amaçlı birkaç şey söylemek istedim. Örneğin akciğer kanserinin belirtileri arasında yer alan ilk tanı öksürüktür diyebiliriz. Çoğunlukla başka nedenlere bağlı olduğu düşünülerek yeterince önemsenmez. Ancak iki haftadan uzun süren ve giderek artan ve nedeni belirlenemeyen inatçı öksürük, akciğer kanseri temel göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında balgamda kan görülmesi veya balgam renginin koyu kahverengi olması da akciğer kanserinde önemli belirtiler olarak bilinmektedir. Nefes darlığı ve hırıltılı soluma gibi solunumsal belirtiler akciğer kanserinin tüm evrelerinde ortaya çıkmaktadır.

Sinsi gelişen akciğer kanserinin önemli bir göstergesi olan nefes darlığı, gerektiği şekilde önemsenmemektedir. Yaşlı ve kilolu kişiler nefes darlığını yaşlarına bağlarken, genç kişiler de işlerinin yoğunluğundan doktora gitmeyi ihmal edebiliyorlar. Ancak akciğer kanserinde ve diğer tüm hastalık çeşitlerinde erken tanı hayati öneme sahiptir. Yine pek çok nedenden kaynaklanabilen göğüs ağrısı da, aslında akciğer kanserinin temel belirtileri arasında yer almaktadır.

Yoğun radyasyon veren makinaları ve cihazları söylemek de isterim. Aşırı radyasyona maruz kalmak da bir çeşit kansere davetiye çıkarmaktır. X-ray cihazları, tedavi amaçlı film çekilmesi için girdiğimiz odalardaki makinalar kullanıldıktan sonra o radyasyonu üzerinizden atmalısınız. Evinizde veya odanızda da çok miktarda elektronik şeyler barındırmamalısınız. Televizyon, bilgisayar, telefonlar bile kansere sebep olmaktadır. Böyle zararlı şeylerden ne kadar uzak dursanız kendinize o kadar iyilik etmiş olursunuz.

Zararlı madde demişken en kötüsü özellikle aktif sigara içen kişiler, iştahsızlığı olursa mutlaka bir doktora gitmeliler. Nedeni belirlenemeyen kilo kaybı da akciğer kanserinin önemli belirtileri arasında yer aldığından, ihmal edilmemelidir. Kimileri kilo vermek istediği için bu durum başta işine bile gelebilir ancak kimsenin durduk yere kilo vermeyeceğini de bilmeniz gerekmektedir. Bu şekilde bir kilo kaybı yaşarsanız hemen müdahale edilmesi için doktora gözükmenizde fayda vardır.

Bir diğer akciğer kanserinin belirtilerden olan ses kısıklığı ve yutma zorluğu da diğer belirtiler gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Grip öncesi ses kısılması gibi bir durum sanarak ihmal etmiş olabilirsiniz ancak bu sorun artar ve sizi zorlayacak duruma gelirse bu ses kısıklığı durumunda doktora görünmek gerekmektedir. Bunun sonrasında hastalığa tanı koyulup öğrendikten sonra kişiler kendilerini psikolojik olarak kötü hissedebilirler. Mesela ben ne yaptım da böyle bir ceza verildi şeklinde yorumlayabilirler. Ancak böyle kendini yıpratmaktan başka bir şey yapmazsınız. Tedavide moral çok önemlidir. Eğer kendiniz veya çevreniz yeterince destek olamıyorsa, uzman kişilerden yardım isteyebilirsiniz. En azından bu süreci ve tedaviye cevap almanızı kolaylaştırabilirsiniz.